صادرات و واردات قوطی فلزی

صادرات و واردات از جمله موارد بسیار مهم و تاثیر گزار در اقتصادی، سیاست و پیشرفت هر کشور می‌باشد. قوطی فلزی یکی از هزاران اغلامی است واردات و صادرات بر روی آن صورت می‌‌گیرد. صادرات و واردات قوطی فلزی همزمان با ورود این نوع مصنوعات فلزی در صنعت بسته بندی ایران آغاز شد. این امر از جمله مواردی است که همواره با مشکلات و سختی‌های خاصی روبه رو می‌باشد. آسیب پذیری قوطی فلزی در هنگام حمل و نقل و وزن کم در مقابل حجم زیاد این نوع مصنوعات فلزی موجب به مشکل خوردن فعالیت صادرات و واردات می‌شود. امروزه با وجود پیشرفت چشم گیر صنعت قوطی سازی ایران و تولیدات ورق قلع اندوند و حلب فولادی با کیفیت ولی هنوز هم نیاز کشور به ورق‌های حلبی بر طرف نشده است. این نیاز موجب واردات انبوهی از ورق‌های قلع اندود( تین پلیت) به داخل کشور شده است.

  • واردات قوطی فلزی

واردات قوطی فلزی در گزشته در صنعت ایران بنا به نیاز شرکت‌های مختلف در امر بسته‌بندی بسیار زیاد بوده است. طبق اعلام گمرک ایران در سال های گزشته 21 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است. که این مبلغ معادل حدود 700 میلیارد ریال می‌باشد. ورود قوطی فلزی بنا به نیاز شرکت‌های تولید کننده در عرصه‌ی محصولات مختلف غذایی و غیرغذایی که نیاز به بسته بندی در قوطی‌های فلزی داشتند بوده است. صنعت قوطی سازی به طور کل در سال 1307 وارد ایران و اولین بار در سال 1312 در صنعت کشور معرفی شد.  کارایی زیاد قوطی فلزی در صنعت بسته‌بندی محصولات غذایی و غیر غذایی تاجرین و مسئولین وقت را به این واداشت تا با وارد کردن قوطی های فلزی و درب این نوع قوطی‌ها به نیاز کشور پاسخ درستی ارائه دهند. با گزشت زمان و به خصوص بعد از انقلاب اسلامی شرکت های تولیدی قوطی‌های فلزی با واردات دستگاه‌های تولید قوطی در ایران شکل گرفتند.

شرکت های تولید کننده قوطی فلزی در ابتدا انواع درب و درب ساده  را برای قوطی‌ها خود به صورت وارداتی تامین می‌کردند. امروزه با همت مهندسین و تولید کنندگان محترم، کشور ایران در زمینه‌ی تولید قوطی‌ها فلزی و انواع درب این نوع قوطی‌ها چه در نوع گرد، چهارگوش و فانتزی از واردات کاملا بی نیاز شده است. واردات قوطی فلزی همواره با مشکلات فراوانی همراه بود که از جمله اصلی‌ترین این مشکلات باید به میزان ضایعت به جامانده در حمل و نقل این نوع مصنوعات فلزی اشاره مرد. قوطی‌های فلزی عموما در مسیر به علت فشار و دیگر عوامل جاده تحت تاثیر نیروهای جانبی قرار می‌گرفتند. این نیرو‌ها موجب آن می‌شد تا قوطی‌ها شکل اصلی و نرمال خود را از دست دهند و در صنعت کارایی نداشته باشند.

پیشرفت روزانه‌ی قوطی‌ها به خصوص در طرح و شکل واردات قوطی فلزی را با وجود افزایش تعداد قوطی ساز‌های داخلی افزایش می‌داد. رشد صنعت قوطی سازی و پیشرفت فضاها و دستگاه‌های چاپ‌خانه‌ها موجب آن شد که با تصمیمات مسئولین نیاز قوطی‌های فلزی به طور جد در داخل ایران بر طرف شود و واردات این نوع محصول به داخل ایران ممنوع شود. در سال 1397 بنا به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت به طور کلی واردات قوطی‌های فلزی به ایران ممنوع شد.

درب‌های مورد استفاده در بسته‌بندی صنایع غذایی عموما از نوع ساده بودند تا اینکه درب جدیدی از سمت کشور چین به بازار‌های جهانی به نام درب ایزی اپن یا همان آسان باز شو معرفی شد. درب‌های آسان باز شو به علت راحتی استفاده‌ی مصرف کننده به سرعت در دنیا مورد استقبال قرار گرفت و کشور ایران نیز از این موضوع بی نصیب نبود. همین امر موجب واردات طیف وسیعی از درب‌های آسان باز شو از کشورهای مختلف از جمله چین، ترکیه و دیگر کشور‌ها شده است. واردات این نوع درب‌ها نیز همچون دیگر اجناس وارداتی موجب خروج بی‌رویه ارز از مرز‌های کشور شده بود. این موضوع موجب آن شده که  قوطی سازان ایرانی با تلاش و مهندسی معکوس دستگاه‌های تولید کننده‌ی این نوع درب‌ها امروزه به توانایی تولید این نوع درب و خطوط تولید این درب‌ها در داخل کشور دست پیدا کنند. در ابتدای تابستان سال 1398 بنا به تصمیمات دولت واردات درب‌های آسان باز شو نیز  به داخل کشور ممنوع شد. این امر موجب آن شد تا شاهد رشد توانایی‌های مهندسین کشور باشیم.

  • صادرات قوطی فلزی

پیشرفت روز افزون صنعت قوطی سازی و کیفیت بالای قوطی‌های تولید شده توسط صنعت کاران ایرانی موجب آن شده است که کشور ایران یکی از تامین کننده‌های کشورهای منطقه در امر قوطی‌های فلزی به شمار  آید. قوطی‌های تولید شده در داخل کشور امروزه به کشور‌های همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستا و عراق اشاره کرد. صادرات قوطی فلزی همواره با دردسر‌های فراوانی همراه بوده‌ و حتی امروزه نیز دارای مشکلات فراوانی است. اصلی‌ترین ایراد صادرات را می‌توان تغیر شکل دادن قوطی‌های فلزی در طول مدت حضور در مسیر حمل و نقل اشاره کرد. از دیگر عوامل می‌توان به صرفه‌ی مالی این کار اشاره کرد. قوطی‌های فلزی دارای وزن کم و حجم بالا می‌باشند. این امر موجب شده تا امروزه صادرات قوطی‌های فلزی به کشور‌های اطراف جز در مواردی خاص کاهش یابد. در حال حاظر با پیشرفت علم در ساخت تجهیزات و خطوط تولید قوطی‌های فلزی عمدتا به جای صادرات خود قوطی‌ به صادرات تجهیزات ساخت قوطی‌ فلزی توجه می‌شود.

تجهیزات و قوطی‌های فلزی تولید شده در داخل کشور دارای کیفیت حداکثری هستند. این امر موجب شده است تا ایران وارد بازار رقابتی در منطقه شود. امروزه با صادرات این محصولات به ارز آوری بیش از 15 میلیون ریال در سال رسیده است. تلاش مهندسی و صنعت کاران ایرانی برای قرار دادن کشور ایران در جایگاه واقعی خود است. ایران در حال حاضر بر حسب محاسبات اقتصادان‌های کشور توانایی افزایش صادرات تا 50 میلیون دلار است.

درب‌های تولید شده در ایران که توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند دارای کیفیت بسیار بالا بوده و چه بسا از نمونه‌های خارجی خود نیز بهتر هستند. درب آسان باز تولید شده در ایران امروزه در بسیاری از کشور‌ها به خصوص افغانستان، پاکستان و عراق مورد استفاده و بهره‌ برداری قرار می‌گیرند. کیفیت بالای این نوع درب‌ها موجب تمایل بسیاری از کشور‌ای منطقه برای استفاده از درب‌های ایزی اپن ایرانی  شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *